Pirmais aizgāja, kurš nākamais?

Vakar Latvijas medijos parādījās ziņa, par “fake news” (veselu 7 portālu) iespējamā organizatora un viņa iespējamo līdzdalībnieku aizturēšanu. Un es, lai arī, ne atbalstu, ne nosodu šādus webmāsterus, tomēr esmu vienīgais, kurš korekti norādīs “iespējamie”, jo neviens nevar tikt atzīts par vainīgu, kā tikai ar tiesas sprieduma pasludināšanu. Tas būtu jāpatur galvā VISIEM mēdijiem.

Tagad paķidāsim, kas tad īsti ir noticis, un, kas tiek “šūts klāt”.  Valsts policija, savā oficiālajā paziņojumā apgalvo, ka puikas tādā veidā traucējuši sabiedrisko mieru, jo redz ieraugot tādas ziņas, kuras bija izdomātas no sākuma līdz beigām, interneta lietotājs “parastais”, uzreiz zvana glābšanas dienestam, ugunsdzēsējiem, policijai, un kam tik vēl ne, tādā veidā traucējot dienestu darbību. Tāpēc šiem darboņiem par to draud KL paredzētā atbildība. Bet te ir viena nianse. Kurš tad patiesībā traucēja šo sabiedrisko mieru? Ne jau šie interneta darboņi, kuri trafiku ģenerē izmantojot vienu vai otru virsrakstu. Bet interneta lietotāji “parastie”, kuriem var iestāstīt da jebko, jo viņi nespēj analizēt informāciju. Visiem kuri zvanīja uz tiem dienestiem vajadzēja piestādīt rēķinu par dienesta darbības traucēšanu.

Personas bija apzināti publicējušas nepatiesu informāciju par dažāda veida traģēdijām, ceļu satiksmes negadījumiem, kataklizmām, nelaimes gadījumiem, ieskaitot lielveikala sabrukšanu, lidmašīnas katastrofu, autobusa sadursmi un citas nepatiesas ziņas ar mērķi piesaistīt pēc iespējas lielāku apmeklētāju auditoriju.

Par katru ar maldiem ievilinātu apmeklētāju personas saņēma naudu no interneta reklāmas uzņēmumiem, kuri labprāt ievietoja savu reklāmu šādos resursos. Personu grupas noziedzīgi iegūtie ienākumi bija tieši atkarīgi no ievilināto apmeklētāju skaita, norāda policija.

Tajā mirklī, kad jūzeri saprot, ka ir vienkārši apmānīti, viņi uzreiz apvainojas un grib atriebties par katru cenu. Te arī rezultāts. Cik šobrīd zināms no medijiem, tad aizturētais izdarīto nožēlo, vainu atzīst pilnībā un sadarbojas ar izmeklētāju. Tb, tas nozīmē tikai vienu. Sods būs jebkurā salikumā, jo apsūdzētais jau ir piekritis pantam, par kuru viņu tiesās. Nav pat svarīgi, ka huligānisms skaitās mazāk smags noziedzīgs nodarījums, bet fakts, ka par tāda vai līdzīga satura ģenerēšanu tagad varēs likt cietumā. Un pati par sevi, izolācija no sabiedrības ir drošības līdzeklis, kuru var piemērot tikai tad, ja tiesai nav pārliecības par to, ka atrodoties brīvībā apsūdzētā persona neizdarīs kārtējo noziegumu.

Krievijā liek cietumā par komentāriem. Latvijā par “fake news”.  Un nevienam neinteresē, ka “fake news” ir pilns internets, vienkārši tonnām tādu un līdzīgu rakstiņu. Tikai vienā pašā latviešu valodā “fake news” portālu, vortālu, mājaslapu un domubiedru grupu ir neskaitāms daudzums. Te paciņa ar 7 domēniem… 7 domēniem KARL! Laikā, kad 100 domēnu pakas, skaitās tikai spēlēšanās smilšu kastē.

Kas notiks tālāk…

Latvijas tiesās, gan advokāti, gan prokuroru, gan tiesneši, ļoti mīl judikatūru, jo domāt nevajag un var atsaukties uz spriedumiem citās lietās. Tagad šis būs precedents un praktiski visiem latviešu valodas webmasteriem jāaizmirst par veselīgu miegu, jo kāds var pēkšņi uzrakstīt iesniegumu VP, lai webmāsteram automātā varētu piešūt “huligānismu”.

Man ir absolūti vienalga, kādā veidā cilvēciņi sev ģenerē trafiku, ja viņi māk to darīt tā vai savādāk, lai dara. Bet vai par to būtu jābūt kriminālatbildībai… nezinu, nezinu. Tā vietā, lai iemācītos (vai pamācītu citus, kā) filtrēt informāciju, vieglāk taču noķert vienu jaunēkli, un iebāzt viņu aiz restēm, lai sēž cietumā.

Posted in Viskautkas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *